Śladami Mirysa

Śladami Mirysa

16 listopada 2024

jednodniowa obiekty sakralne malarstwo

Śladami Mirysa

Augustyn Mirys był jednym z artystów malarzy najdłużej pracujących dla białostockiego dworu Branickich. Przyszedł na świat 1 sierpnia 1700 roku we Francji w Ecosse lub Paryżu. Ojcem Augustyna był szkocki szlachcic, emigrant, który wyjechał w ostatniej dekadzie XVII wieku z Anglii do Francji. Augustyn Mirys we wczesnej młodości zdradzał już zdolności artystyczne i zamiłowanie do malarstwa. W Paryżu miał spędzić młodość i w tamtejszej Akademii stawiać pierwsze kroki, uzyskując wykształcenie nagrodzone złotym medalem i członkostwem. Na dalsze studia miał przenieść się do Rzymu, Mekki ówczesnych francuskich adeptów malarstwa i tam zostać odznaczonym przez papieża Orderem Złotej Ostrogi. Później malował dla francuskiego ambasadora przy Watykanie - Pawła Hipolita de Beauvillier ks. de Saint-Aignan. Z 1727 bądź 1729 roku miał pochodzić pierwszy znany olejny portret Mirysa, przedstawiający młodą Włoszkę, uczennicę, a następnie żonę artysty. Portret ten był własnością Magdaleny Radziwiłłowej w Warszawie. Zagadkowe i nie do końca wyjaśnione są motywy, które miały skłonić młodego Mirysa, wychowanego w kulturze francuskiej, do opuszczenia Włoch i przyjazdu do odległej Polski. Po przybyciu do Polski następuje najbardziej zagadkowy okres w życiu malarza. Przeżył tu podobno pełne awantur przygody, pojedynkował się dwukrotnie, trafił do więzienia, a stamtąd do Gdańska, gdzie miał pozostawić wiele swych dzieł..., o których niestety niewiele dziś wiadomo. Ale w jaki sposób trafił na dwór Branickich, jakie były jego dalsze losy oraz jaką spuściznę po sobie zostawiła dowiemy się już na wycieczce… Informacje zaczerpnięte z: https://danielpaczkowski.blogspot.com/2014/12/podlaskie-dziea-augustyna-mirysa.html TRASA: BIAŁYSTOK - JUCHNOWIEC KOŚCIELNY - BIELSK PODLASKI - ŁOSINKA - KRÓLOWY MOST

Cena

230 zł/os 220 zł/os. - członkowie PTTK Wpłat można dokonywać przelewem na nasze konto z dopiskiem „Mirys”, gotówką/kartą w biurze RO PTTK w Białymstoku lub online.

Zakres świadczeń

transport autokarem turystycznym, usługa przewodnicka, obiad, ubezpieczenie NNW

Zgłoszenia

poprzez formularz rezerwacji (po prawej stronie) lub e-mail/telefon do biura RO PTTK (570 15 15 45) przyjmujemy do 8 listopada 2024 r.

PROGRAM

08:00 zbiórka pod Muzeum Archidiecezjalnym w Białymstoku przy ul. Warszawskiej 48!
Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne w Białymstoku
Portret Jana Klemensa Branickiego, szerzej nie znany
Juchnowiec Kościelny
Kościół św. Trójcy – Dwa obrazy Mirysa: „Św. Jan Nepomucen” i „Wizja św. Antoniego Padewskiego wg Carla Maratty”
Bielsk Podlaski
Cerkiew Narodzena NMP – Modello do obrazu „Podniesienie krzyża”, który znajduje się w kościele w Bielsku Podlaskim.
Łosinka
Cerkiew św. Apostoła Jakuba – ikona Matki Bożej Miłosierdzia i ikona świętego Apostoła Jakuba
Królowy Most
Kaplica św. Anny – „Ukrzyżowanie” prawdopodobnie przeniesione z białostockiej fary po I wojnie światowej
Białystok
Kościół św. Rocha – obraz św. Rocha
Zakończenie wycieczki w Białymstoku około godz. 16:30-18:00

230 zł

Nowy formularz rejestracji szczegółowy
Członek PTTK? *
Jeśli nie jesteś członkiem PTTK, w kolejnym kroku podaj swoją datę urodzenia na potrzeby ubezpieczenia NNW.
Oświadczenie 1
Oświadczenie 2
Oświadczenie 3

Pobierz szczegółowy plan wycieczki
Comments are closed.