W środkowym basenie Biebrzy - Grzędy
13 czerwca 2021
W środkowym basenie Biebrzy - Grzędy
Obwód ochronny Grzędy charakteryzuje się wielką różnorodnością: rozległe torfowiska, piękne fragmenty borów i lasów mieszanych oraz ciągnące się pasmami wysokie wydmy. To tutaj, w sąsiednim rezerwacie „Czerwone bagno” udało się ochronić po II wojnie światowej ostatnie łosie w Polsce.
UWAGA!
1) Ze względu na sytuację epidemiologiczną prosimy o dostosowanie się do obowiązujących wytycznych w zakresie bezpieczeństwa i posiadanie niezbędnej ochrony ust i nosa! 2) Przed rozpoczęciem wycieczki każdy z uczestników będzie zobowiązany do podpisania poniższego oświadczenia. Bardzo prosimy się z nim zapoznać i zgłaszać się na wycieczkę dopiero po ustaleniu, że zawarte w nim informacje są zgodne z prawdą. Świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego zeznania, oświadczam, że: 1. W miejscu mojego zamieszkania nie przebywa żadna osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych; 2. Nie miałem/am świadomego kontaktu z osobą chorą na COVID-19, będącą w izolacji domowej lub przebywającą na kwarantannie; 3. Nie mam objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną; 4. Jestem świadomy/świadoma istnienia licznych czynników ryzyka grożących zarażeniem się COVID-19 i w przypadku zachorowania nie będę wnosił/-ła skarg i zażaleń ………………………………………………………………………. Czytelny podpis i data
Zgłoszenia
z podaniem imienia i nazwiska, daty urodzenia i numeru kontaktowego przyjmujemy telefonicznie, mailem (ro.pttk.bialystok@gmail.com) lub w biurze RO PTTK przy ul. Sienkiewicza 53 lok 3/3 do 2 czerwca 2021 r.
Cena
160 zł/os. 150 zł/ członkowie PTTK 130 zł/przewodnicy PTTK Wpłacać można przelewem na nasze konto 81 1020 1332 0000 1902 0322 8202 z dopiskiem “Biebrza 13.06” lub gotówką/ kartą w naszej siedzibie przy ul. Sienkiewicza 53.
Zakres świadczeń
przejazd busem, bilet wstępu do Biebrzańskiego Parku Narodowego, usługa przewodnika, obiad. UWAGI: prosimy zabrać lornetki
Uwagi
1) Obowiązkowa jest ochrona nosa i ust
2) Niezbędne jest zabranie kaloszy
2) Spacer ok. 12 km
3) Warto wziąć lornetkę, zapas wody i kanapkę
4) Realizacja programu zależna jest od aktualnej sytuacji epidemiologicznej
Ramowy plan wycieczki
– Ścieżka edukacyjna „Czerwone bagno”: kładka prowadzi przez bór bagienny z typową roślinnością torfowiska wysokiego,
– Uroczysko Dęby – rozległa polana z grupą wiekowych dębów,
– Ścieżka „Wydmy” tłumaczy, skąd się wzięły góry piachu wśród mokradeł,
– Wilcza Góra: z wieży widać kościół w Goniądzu, a bliżej może wypatrzymy i łosia,
– Najtrudniejszy do przejścia odcinek, podmokły i bagienny wynagrodzi nam zapewne kukułka krwista,
– Pasma wydm na dziale Grabowskiego i Kumkowskiego,
– Solistowska Góra to najpiękniejsza wydma ze śladami dawnych domostw i grobem zamordowanych mieszkańców.
Powrót do leśniczówki Grzędy i przejazd do Woźnejwsi.