Górny Śląsk - Drugie życie kopalni

11-14.06.2020

Górny Śląsk - Drugie życie kopalni

TARNOWSKIE GÓRY - GLIWICE - ZABRZE - KATOWICE - PUSTYNIA BŁĘDOWSKA

Cena:

885 zł/ os. 845 zł/ os. członkowie PTTK ZGŁOSZENIA: z podaniem imienia, nazwiska i numeru kontaktowego oraz wpłatą zaliczki w wysokości 200 zł przyjmujemy gotówką/kartą w biurze RO PTTK lub przelewem na nasze konto z dopiskiem "Górny Śląsk". Całość należności za wycieczkę należy wpłacić do 18.05.2020r.

Zakres świadczeń

- przejazd autokarem, - 3 noclegi w pokojach 2-, 3-os. z łazienkami w Willi Ambasador w Zabrzu, - 3 śniadania, 3 obiadokolacje, 1 obiad - opieka pilota, - ubezpieczenie NNW, - usługi miejscowych przewodników, - bilety wstępu do zwiedzanych obiektów

Uwagi

Temperatura pod ziemią wynosi 10-16 stopni Celsjusza. Zalecamy odpowiedni ubiór (przeciwdeszczowa kurtka) i pełne obuwie z płaską podeszwą.

Ramowy plan wycieczki

I DZIEŃ – 11.06.2020
Wyjazd z Białegostoku o godz. 6:00 (parking przy pomniku ks. Popiełuszki). Przejazd w kierunku PUSTYNI BŁĘDOWSKIEJ, zwanej żartobliwie polską Saharą. Nie jest to pustynia w sensie klimatycznym, ale powstała na skutek działań człowieka; jest efektem średniowiecznej katastrofy ekologicznej spowodowanej przez intensywne hutnictwo. Po próbach zalesiania w czasach PRL- u, w ostatnich latach przywraca się jej dawny stan. Ze wzgórza widokowego (382 m.) roztacza się piękna panorama na pustynię. Dla chętnych spacer ścieżką przyrodniczą. Przejazd do Zabrza, obiadokolacja i nocleg. Spacer do kościoła św. Józefa, będący wspaniałym przykładem architektury modernistycznej.
II DZIEŃ – 12.06.2020
Śniadanie godz. 7:30, zwiedzanie ZABRZA – Kopalnia „Guido”, gdzie zjedziemy windą na poziom 170 m, następnie 320 m pod ziemią. Zobaczymy XIX-wieczne stajnie końskie, kaplicę św. Barbary, przejedziemy podwieszaną kolejką elektryczną. Spacerując po labiryncie górniczych wyrobisk możemy dotknąć surowych pokładów węgla. Zobaczymy pracę nowoczesnych kombajnów górniczych. Trasa liczy 3,5 km, czas zwiedzania około 3 godz. Następnie przejazd do Sztolni Królowej Luizy, gdzie odbędziemy niezwykły podziemny rejs łodziami, około 1100 m. Popłyniemy po XIXwiecznych, oryginalnych wyrobiskach Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, która służyła jako wodna trasa do transportu węgla na powierzchnię. Na trasie: różnorodne skały i formy geologiczne, nacieki wapienne i rośliny naskalne oraz ciekawe opowieści. Przejazd do najstarszego osiedla robotniczego z II poł. XIX w. zbudowanego przez A. Borsiga. Obiadokolacja i nocleg.
III DZIEŃ – 13.06.2020
Śniadanie: godz. 8.00. Przejazd do KATOWIC, które w 2015 r. zdobyły prestiżowy tytuł „Miasta Kreatywnego” UNESCO w dziedzinie muzyki. Na terenach dawnej kopalni powstała nowa przestrzeń, zwana Strefą Kultury. Naszą wizytę zaczniemy od Muzeum Śląskiego, pomysłowo zaaranżowanego pod ziemią. Muzeum posiada bogate zbiory, m.in. kolekcję malarstwa polskiego, dział etnograficzny i historii Górnego Śląska. Na zakończenie zwiedzania chętni mogą wjechać na wieżę widokową urządzoną w starym szybie na wys. 40 m. Zobaczymy pomnik Powstańców Śląskich autorstwa Gustawa Zemły, słynny Spodek oraz zabytkowe osiedla górnicze Giszowiec i Nikiszowiec będące tłem dla filmów K. Kutza.Przejazd do Parku Śląskiego, gdzie czeka nas atrakcja: przejazd kolejką linową. Powrót na obiadokolację i nocleg do Zabrza.
IV DZIEŃ – 14.06.2020
Śniadanie godz. 7:00, wykwaterowanie z hotelu i wyjazd. Przejazd w TARNOWSKIE GÓRY. W okolicach odkryto bogate złoża srebra, ołowiu i cynku. Zwiedzimy kompleks kopalni Tarnowskie Góry wpisany w 2017 r. na listę UNESCO. W Zabytkowej Kopalni Srebra zobaczymy dawne narzędzia górnicze i pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową, przejdziemy labiryntem chodników i komór, w których wyeksponowano dawne sposoby urobku surowca, transportu oraz ich zabezpieczenia. Trasa liczy 1740 m. Następnie przejedziemy do Sztolni Czarnego Pstrąga, gdzie odbędziemy tajemniczy rejs łodziami po wykutym w skale chodniku odwadniającym tarnogórskie podziemia. W drodze powrotnej obiad, przyjazd do Białegostoku ok. 21:00.

885 zł

Formularz rezerwacji
Formularz rejestracji na wycieczkę

Zgłoszenia

z podaniem imienia, nazwiska i numeru kontaktowego oraz wpłatą zaliczki w wysokości 200 zł przyjmujemy gotówką/kartą w biurze RO PTTK lub przelewem na nasze konto z dopiskiem "Górny Śląsk". Całość należności za wycieczkę należy wpłacić do 18.05.2020r.

Pobierz szczegółowy plan wycieczki
Comments are closed.