Litewskie wybrzeże

22-25 sierpnia 2024

Litewskie wybrzeże

Chociaż litewskie wybrzeże jest bardzo krótkie, ma zaledwie 99 km, to rekompensują to wspaniałe nadmorskie krajobrazy. Jedną z głównych atrakcji przyrodniczych tego regionu są wędrujące wydmy na Mierzei Kurońskiej, którą wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. TRASA: KŁAJPEDA - POŁĄGA - NERINGA - VENTES RAGAS - PONIEMUŃ - RAUDAŃ - WIELONA

2090 zł/os. + 60 Euro 1990 zł/os. członkowie PTTK + 60 Euro Wpłacać można gotówką/kartą w biurze RO PTTK lub przelewem na nr konta 81 1020 1332 0000 1902 0322 8202 z dopiskiem „Wybrzeże litewskie". Wpłata całości do 22.07.2024 r.

1. Obowiązkowe opłaty na miejscu: bilety wstępu, prom, usługi miejscowych przewodników - 60 euro 2. Do Republiki Litewskiej wjeżdżamy na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. 3. Podróżny może wykupić u Organizatora dobrowolne ubezpieczenie na pokrycie kosztów rezygnacji lub przerwania podróży - koszt ok. 2,8% ceny wycieczki.

przejazd autokarem, 3 noclegi w pokojach 2-os. z łazienkami, 3 śniadania, 3 obiadokolacje, 1 obiad, opieka pilota, ubezpieczenie NNW i KL, bilety wstępu do Oceanarium i Delfinarium

z podaniem imienia, nazwiska i telefonu kontaktowego oraz wpłatą zaliczki 800 zł przyjmujemy poprzez formularz rezerwacyjny na stronie www.bialystok.pttk.pl, e-mailem na ro.pttk.bialystok@gmail.com lub osobiście.

DZIEŃ I - 22.08.2024
6:00 wyjazd z Białegostoku, parking przy pomniku ks. Popiełuszki.

KŁAJPEDA – główny morski port Litwy, bardzo urokliwe miasto o międzynarodowej atmosferze. Najbardziej godną obejrzenia częścią miasta jest odbudowana starówka z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym Starego Miasta. W jej głównej części na Placu Teatralnym, znajduje się teatr dramatyczny wybudowany w XVIII w., uważany za najstarszy budynek teatralny na Litwie, a przed nim pomnik „Anusi z Tharau”.

Pospacerujemy po czarujących uliczkach i zakamarkach miasta, gdzie będziemy podziwiać najstarsze kłajpedzkie domy zbudowane z tzw. muru pruskiego. Spacerując wzdłuż rzeki Dane zobaczymy żaglowiec „Meridianas”, symbol tradycji morskich Kłajpedy. Poszukamy również słynnych małych rzeźb rozmieszczonych w przeróżnych, zaskakujących miejscach.

Odwiedzimy unikatowe Muzeum Zegarów z ekspozycją ukazującą metody pomiaru czasu i rozwoju konstrukcji zegarów od starożytności do naszych czasów, obejrzymy zegary – słoneczne, wodne, ogniowe, piaskowe, mechaniczne, elektromechaniczne, elektroniczne i kwarcowe.

Zobaczymy ratusz – królewski zabytek Kłajpedy, który w latach 1807–1808 był siedzibą pruskiej rodziny królewskiej i zabytkowy budynek Poczty Głównej. Natomiast ze skarpy zamkowej będzie można podziwiać wspaniały krajobraz portowego miasta

Obiadokolacja i nocleg w hotelu 3*** w Kłajpedzie przy starówce.

DZIEŃ II – 23.08.2024
Śniadanie i przejazd do Połągi

POŁĄGA – najpopularniejsze i największe uzdrowisko nadmorskie Litwy, ponoć tu Adam Mickiewicz po raz pierwszy ujrzał morze.

Zwiedzimy Muzeum Bursztynu mieszczące się w dawnym Pałacu Tyszkiewiczów, placówkę z najbogatszą na świecie kolekcją inkluzji bursztynów. Pospacerujemy po przepięknym parku przypałacowym: grota Matki Bożej z Lourdes, pomnik Królowej Węży, ogród różany, rzeźba Chrystusa. Zobaczymy neogotycki kościół Wniebowzięcia NMP stanowiący najwyższą budowlę miasta. Spacer słynnym deptakiem w kierunku mola o długości 470 m – symbolu miasta, wokół którego skupia się letnie życie uzdrowiska.

Czas wolny na plażowanie lub spacerowanie po deptaku.

Obiadokolacja w hotelu i nocleg.

DZIEŃ III - 24.08.2024
Śniadanie i przeprawa promem na Mierzeję Kurońską. To niezwykły przyrodniczy skarb, gdzie nawiewany przez wiatr piasek stworzył niezwykłe cuda przyrody i zapierające dech w piersiach widoki. Znajdują się tu jedne z największych wydm w Europie.

Wizyta w Oceanarium i Muzeum Morza z przepiękną, mieniącą się kolorowymi rafami wystawą akwariów. Niezwykłe oceanarium to aż 33 zbiorniki z elementami rafy koralowej, egzotycznymi rybkami i ogromnymi muszlami. Udział w pokazie występu delfinów w Delfinarium.

NERINGA, najdłuższe miasto na Litwie, w skład którego wchodzą cztery miejscowości oddzielone od siebie kilometrami gęstego lasu i wydm. W Nidzie zobaczymy zegar słoneczny na najwyższej wydmie, odbędziemy spacer nadbrzeżem do tarasu widokowego, gdzie znajduje się domek letniskowy Tomasza Manna oraz mnóstwo uroczych domków rybackich. Juodkrante, przechadzka po najstarszych zalesionych wydmach, w parku rzeźb zobaczymy drewniane postacie z mitologii Bałtów.

Przeprawa promowa. Obiadokolacja w hotelu i nocleg.

DZIEŃ IV - 25.08.2024
Śniadanie i wykwaterowanie.

Czeka nas dzień przyrodniczy na szlaku nadniemeńskich zamków. Spacer po Ventes Ragas, półwyspie na Zalewie Kurońskim, gdzie kiedyś znajdował się zamek krzyżacki Windeburg. Obecnie obrączkuje się tutaj ptaki, jest to istny raj dla ornitologów. Zobaczymy, z zewnątrz, okazały nadniemeński zamek Poniemuń położony na wysokiej skarpie Niemna. Jego początki sięgają pierwszej połowy XIV wieku, kiedy to wielki mistrz zakonu krzyżackiego polecił wybudować tu warownię. Z całego założenia zachowały się dwie wysokie baszty, lochy oraz niektóre budowle m.in. kaplica zamkowa. Zamek w Raudań ma charakterystyczną 33- metrową wieżę z tarasem widokowym, na który wejdziemy, aby podziwiać przepiękną panoramę Niemna. Początki zamku sięgają przełomu XIII i XIV wieku, czyli czasów Wielkiego Księcia Litewskiego Witenesa, starszego brata Giedymina, który miał tu swój drewniany gród obronny. Wielona, góra zamkowa oraz zespół grodzisk i fortyfikacji. Na jednym zpobliskich pagórków pochowany został wielki książę litewski Giedymin.

Obiad w drodze powrotnej

Powrót do Białegostoku około 21:30