Lato nad Biebrzą – lista rezerwowa!

Lato nad Biebrzą

3 sierpnia 2024

Uwaga! Lista rezerwowa!

Lato nad Biebrzą

Zapraszamy na niespieszną wycieczkę do znanych-nieznanych okolic w Dolnie Biebrzy. Odwiedzimy m.in. lawendowe pole i Tatarskie Centrum Kultury Islamu, popróbujemy też tatarskich wypieków. TRASA: Kalinówka Kościelna - Bobrówka - Dzięciołowo - Dolistowo - Jagłowo - Dębowo - Suchowola

250 zł/os. 240 zł/os. członkowie PTTK Wpłat można dokonywać przelewem na nasze konto z dopiskiem „Lato nad Biebrzą" lub gotówką/kartą w biurze RO PTTK w Białymstoku do 30.07.2024.

przejazd busem, usługa przewodnicka, wstępy do zwiedzanych obiektów, poczęstunek tatarski (2 czebureki, herbata i słodkie czak-czaki), ubezpieczenie NNW.

prosimy przesyłać na załączonym formularzu rezerwacji.

8:00 wyjazd z Białegostoku (parking przy pomniku ks. J. Popiełuszki)
KALINÓWKA KOŚCIELNA – zobaczymy barokowy drewniany kościół św. Anny oraz wyjątkowy obiekt kultury materialnej tych ziem – plebański lamus, wpisany do rejestru zabytków w 1958 roku.

Przejazd przez słynną wieś BOBRÓWKA, gdzie sołtysem jest biskup. W drodze towarzyszyć nam będą widoki na rozległe pola i łąki doliny rzeki Brzozówka, będącej przez stulecia granicą między Koroną Królestwa Polskiego i Wielkim Księstwem Litewskim.

DZIĘCIOŁOWO – spotkamy się z właścicielami pola lawendy „Lawendowy Raj”. Posłuchamy o właściwościach tej aromatycznej rośliny, będzie także możliwość zakupu lawendowych produktów.

DOLISTOWO – zwiedzimy kościół pw. św. Wawrzyńca fundowany przez Izabelę Branicką. Zobaczymy panoramę wijącej się Biebrzy z drewnianego mostu.

Następnie przejedziemy przez nadbiebrzańskie miejscowości, których rozwój ściśle związany był z Biebrzą jako drogą wodną: JAGŁOWO – gdzie domy w wyjątkowy sposób usytuowane są szczytami do rzeki, DĘBOWO – pierwsza śluza na Kanale Augustowskim, MOGILNICE – wioska z dziwnymi drewnianymi budowlami oraz JAMINY z drewnianym kościołem św. Mateusza.

SUCHOWOLA – w mieście uznanym w XVIII w. za Geograficzny Środek Europy odwiedzimy Tatarskie Centrum Kultury Islamu uroczyście otwarte w 2017 roku. Przy rozmowie z imamem spróbujemy wytrawnych tatarskich wypieków oraz herbaty i słodkości.

KARPOWICZE – naszą letnią wyprawę zakończymy popołudniowym plażowaniem i moczeniem nóg w zalewie (chętni będą mogli się wykąpać).

Ok. 19:00 przyjazd do Białegostoku