„Okolice szlacheckie” na Katarzynki

"Okolice szlacheckie"

23 listopada 2024

jednodniowa obiekty sakralne biesiada z tańcami

"Okolice szlacheckie"

Na tegoroczne “Katarzynki” wybieramy się do powiatu wysokomazowieckiego, który może się poszczycić największą liczbą charakterystycznych dwuczłonowych nazw miejscowości w województwie. Skąd się to wzięło i jakie ciekawostki kryją się w tych miejscowościach - tego dowiecie się na naszej wyprawie. A zakończymy ją, tradycyjnie, biesiadą z tańcami. TRASA: Cibory-Kołaczki - Tybory-Kamianka - Rosochate Kościelne - Czyżew - Krasowo-Częstki - Hodyszewo - Zawyki

390 zł/os 370 zł/os. - członkowie PTTK Wpłat można dokonywać przelewem na nasze konto z dopiskiem „Okolice”, gotówką/kartą w biurze RO PTTK w Białymstoku lub online.

W alkohol na biesiadę każdy zaopatruje się we własnym zakresie! 🙂

przejazd autokarem, usługi przewodnickie, wstępy do obiektów, obsługa DJ-a, biesiada (zupa i danie gorące, wybór przystawek, napoje zimne i gazowane, kawa/herbata, ciasto), ubezpieczenie NNW

poprzez formularz rezerwacji (po prawej stronie) lub e-mail/telefon do biura RO PTTK (570 15 15 45) przyjmujemy do 12 listopada 2024 r.

09:00 wyjazd z Białegostoku, z parkingu przy pomniku ks. Popiełuszki
CIBORY-KOŁACZKI
Zobaczymy jeden z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej Podlasia, barokowy kościół pw. Narodzenia NMP. Po drodze przejedziemy rzekę Ślinę – umowną wschodnią granicę osadnictwa mazowieckiego.
TYBORY-KAMIANKA
Spotkamy się z obecnym właścicielem dworu, w którym na świat przyszedł Zygmunt Gloger, wybitny badacz Podlasia, etnograf, krajoznawca, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.
ROSOCHATE KOŚCIELNE
Obejrzymy gotycki kościół św. Doroty oraz zaskakującą pamiątkę związaną z Napoleonem Bonaparte.
CZYŻEW
Spacer po mieście z lokalną pasjonatką historii z Gminnego Ośrodka Kultury. Zobaczymy m.in. urokliwy park nad zalewem, zabytkową aptekę, dawną synagogę i dworzec kolejowy.
KRASOWO-CZĘSTKI
Tu oddamy hołd ofiarom jednej z wsi spacyfikowanych przez Niemców podczas II Wojny Światowej.
HODYSZEWO
Co najmniej od połowy XVIII w. wierni kościoła unickiego, potem prawosławnego i rzymsko-katolickiego otaczali kultem tutejszy wizerunek Matki Bożej. Odwiedzimy kościół projektu Oskara Sosnowskiego z wyjątkowymi polichromiami oraz położoną nieopodal Krynicę.
ZAWYKI
Po przeżyciach duchowo-krajoznawczych czeka nas także strawa dla ciała: wycieczkę zwieńczy ok. 4-godzinna biesiada z DJ-em i tańcami 🙂
Ok. 23:00 powrót do Białegostoku