Święta tuż, tuż… vol. 3 (aka Bombki)

Święta tuż, tuż... vol. 3

30 listopada 2024

jednodniowa zabytki warsztaty dekoracji bombek

Święta tuż, tuż... vol. 3

Po raz trzeci zapraszamy na przedświąteczną wycieczkę połączoną z wizytą w wytwórni bombek. TRASA: Ossów - Wołomin - Chrzęsne - Wola Rasztowska

340 zł/os 320 zł/os. - członkowie PTTK i dzieci do 12 lat Wpłat można dokonywać przelewem na nasze konto z dopiskiem „Bombki”, gotówką/kartą w biurze RO PTTK w Białymstoku lub online do 15 listopada 2024 r.

transport autokarem, zwiedzanie oraz warsztaty w Fabryce Bombek, opieka pilota, obiad, przewodnik, ubezpieczenie NNW

poprzez formularz rezerwacji (po prawej stronie) lub e-mail/telefon do biura RO PTTK (570 15 15 45) przyjmujemy do 15 listopada 2024 r.

07:00 wyjazd z Białegostoku, z parkingu przy pomniku ks. Popiełuszki
OSSÓW
„Muzeum” bitwy warszawskiej, gdzie obejrzymy Film „Zwycięstwo 1920” – krótki, około 40-minutowy, film dokumentalny przybliża przebieg Bitwy Warszawskiej i ukazujący, jak doszło do wojny polsko-bolszewickiej. W obrazie wykorzystano m.in. wypowiedzi historyków na czele z prof. Andrzejem Nowakiem i fragmenty rekonstrukcji odtwarzanych w Ossowie. Następnie zwiedzimy ekspozycję historyczną, w zasobach której obejrzymy eksponaty z 1920 roku znalezione na terenie m.in. Wołomina i Ossowa. Potomkowie uczestników Bitwy Warszawskiej przekazali również pamiątki z nimi związane, np. legitymacje wojskowe.
WOŁOMIN
Spacer po Wołominie, czyli gdzie mieszkała Wiera Gran, kto bywał u Nałkowskich w Domu nad Łąkami, gdzie była synagoga oraz na czym się dorobił Dziad? Zwiedzanie zakładu produkcyjnego ozdób choinkowych. Pokazanie wszystkich etapów produkcji szklanych bombek choinkowych: – dmuchanie szkła – zapoznanie się z procesem dmuchania bombek – srebrzenie – proces srebrzenia bombek, – lakiernia – w której bombki nabierają rozmaitych kolorów, – dekorowanie – ukazanie, w jaki sposób bombce nadaje się wyjątkowy i unikalny wygląd, – zwiedzanie galerii ozdób. Następnie warsztaty z malowania bombek, pod opieką dekoratorki.
Obiad
CHRZĘSNE
Zwiedzanie pałacu w CHRZĘSNEM – gdzie można podziwiać zarówno późnorenesansową architekturę wpisaną w starodrzew okalającego go parku, jak i ze starannością odrestaurowane wnętrza. W zabytkowych wnętrzach Pałacu w Chrzęsnem można obejrzeć stałą wystawę Norwidianów ze zbiorów Fundacji Museion Norwid. Oryginalne eksponaty – m. in. prace plastyczne wybitnego poety (w tym jedną, opatrzoną jego ołówkową dedykacją), wszystkie pierwodruki, które ukazały się za życia Norwida, katalogi (m.in. katalog wystawy światowej z Nowego Jorku), słynną tekę grafik „Łapigrosz”, cztery zaprojektowane przez poetę medale oraz perełki wydawnicze: „Poezje” Brockhausa z kompletem całej biblioteki.
WOLA RASZTOWSKA
Tu z zewnątrz obejrzymy barokowy pałac – rekonstrukcję budowli wzniesionej pierwotnie ok. 1680 r. z fundacji rodziny Łuszczewskich. Była to siedziba letnia króla Jana III Sobieskiego, przekazana rodzinie Chrzanowskich za obronę Trembowli.
Ok. 19:00 powrót do Białegostoku