Poleskie bagna – wycieczka przyrodnicza

Poleskie bagna - wycieczka przyrodnicza

27-28 maja 2023

Poleskie bagna - wycieczka przyrodnicza

Zapraszamy miłośników przyrody na spotkanie z tajemniczą, obfitującą w bogactwo ekosystemów wodnotorfowiskowych przyrodą dawnego Polesia, chronioną obecnie przez Poleski Park Narodowy. TRASA: WŁODAWA - POLESKI PARK NARODOWY - URSZULIN - SOSNOWICA

Cena:

620 zł/os. 590 zł/os. - członkowie PTTK Wpłat można dokonywać na nasze konto z dopiskiem „Polesie” lub gotówką/kartą w biurze Organizatora. Zaliczkę w wysokości 200 zł przyjmujemy w momencie rezerwacji wycieczki. Całość kwoty należy wpłacić do 05.05.2023 r..

Uwagi:

1. Kolejność zwiedzanych obiektów może ulec zmianie. 2. Podróżny może wykupić u Organizatora dobrowolne ubezpieczenie na pokrycie kosztów rezygnacji lub przerwania podróży - koszt 2,8% ceny wycieczki.

Zakres świadczeń

transport autokarem, 1 nocleg w hotelu - pokoje 2, 3-os., obiadokolacja, śniadanie, obiad, opieka pilota, usługa przewodnika, bilety wstępu, ubezpieczenie NNW.

Zgłoszenia

z podaniem imienia, nazwiska i telefonu kontaktowego oraz wpłatą zaliczki 200 zł przyjmujemy poprzez formularz rezerwacyjny na stronie www.bialystok.pttk.pl lub osobiście. Wpłacać można przelewem na nasze konto z dopiskiem “Polesie" lub gotówką/ kartą w naszej siedzibie przy ul. Sienkiewicza 53 do dnia 05.05.2023 r.

PROGRAM

I DZIEŃ – 27.05.2023
7:00 wyjazd z Białegostoku (parking przy pomniku ks. Popiełuszki).

Przejazd do WŁODAWY, miasta trzech kultur. Zajrzymy do pięknego, rokokowego kościoła św. Ludwika i cerkwi Narodzenia NMP. Zwiedzimy dobrze zachowany zespół synagogalny, na który składają się: Wielka Synagoga z bogatą wystawą judaików i pokojem mełameda, Mała Synagoga i Dom Pokahalny (w przypadku zakończenia remontu wejdziemy do środka).

Przejazd do POLESKIEGO PARKU NARODOWEGO. Spacer fragmentem ścieżki przyrodniczej „Perehod” między jeziorami Graniczny i Wyhary do wieży widokowej (około 2 km). Cała trasa obejmuje kompleks XIX-wiecznych stawów założonych przez dawnego właściciela dworu w Pieszowoli. Krótki przejazd do Wytyczna, skąd od pomnika poświęconego oddziałom Korpusu Ochrony Pogranicza dotrzemy na skraj Durnego Bagna. To ogromne torfowisko wysokie (ok. 220 ha) zaskoczy nas dywanem owocującej wełnianki (przejście około 3 km).

Przejazd na nocleg do hotelu w Urszulinie, obiadokolacja.

II DZIEŃ - 28.05.2023
Po śniadaniu złożymy wizytę w siedzibie Poleskiego Parku Narodowego w URSZULINIE, skąd z lokalnym przewodnikiem wybierzemy się na trasy.

Trasa 1. Ścieżka przyrodnicza „Spławy” (około 6 km). Bezpieczne kładki poprowadzą nas przez torfowiska przejściowe, zwane przez miejscową ludność spławami, z charakterystyczną roślinnością turzycowisk i rzadkimi roślinami jak wełnianka wąskolistna i kosaciec żółty, dalej przez las bagienny z wysokimi skrzypami do jeziora Łukie, w którego szuwarach może usłyszymy głos bąka. Przejazd do Kolonii Łomnica, około 20 min.

Trasa nr 2. Ścieżka przyrodnicza „Dąb Dominik” (3,5 km). Powędrujemy przez las grądowy i zatrzymamy się przy sędziwym dębie, potem przez ols kępowo-dolinkowy i torfowisko dojdziemy do dystroficznego jeziora Moszne, które otoczone jest kożuchem roślin zielnych i mchów, zwanym potocznie spleją. Rośnie tu rosiczka okrągłolistna, modrzewnica, żurawina błotna. Przez bór bagienny z kwitnącym bagnem zwyczajnym dojdziemy do końca ścieżki w Jamnikach. Opuszczamy Poleski Park i kierujemy się do SOSNOWICY. Tu zatrzymamy się przy oficynie, pozostałej po dworze hetmana polnego Józefa Sosnowskiego, którego córki uczył młody kapitan artylerii, Tadeusz Kościuszko. Co było dalej….? Dowiemy się na miejscu. Obiad na trasie.

Ok. 21:00 powrót do Białegostoku.

620 zł

Formularz rezerwacji
Nowy formularz rejestracji szczegółowy
Członek PTTK? *
Jeśli nie jesteś członkiem PTTK, w kolejnym kroku podaj swoją datę urodzenia na potrzeby ubezpieczenia NNW.
Oświadczenie 1
Oświadczenie 2
Oświadczenie 3

Pobierz szczegółowy plan wycieczki
Comments are closed.