Na Kresach

5 października 2024

jednodniowa zabytki degustacja wina

Na Kresach

Ziemia Sejneńska to teren przesiąknięty historycznym i kulturowym duchem Kresów. W programie wycieczki m.in. najnowsza placówka muzealna w województwie, spotkanie ze sztuką Andrzeja Strumiłły i wizyta w regionalnej winnicy. TRASA: Giby - Sejny - Maćkowa Ruda - Buda Ruska

350 zł/os 330 zł/os. - członkowie PTTK Wpłat można dokonywać przelewem na nasze konto z dopiskiem „Na Kresach”, gotówką/kartą w biurze RO PTTK w Białymstoku lub online.

przejazd autokarem, obiad, usługi przewodnickie, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (Muzeum Kresów, Galeria Strumiłły), degustacja wina (2 x 150 ml) i serów, poczęstunek sękaczem, ubezpieczenie NNW

poprzez formularz rezerwacji (po prawej stronie) lub e-mail/telefon do biura RO PTTK (570 15 15 45) przyjmujemy do 27 września 2024 r.

07:00 wyjazd z Białegostoku, z parkingu przy pomniku ks. Popiełuszki
GIBY
Urokliwie położona miejscowość letniskowa ma w zanadrzu także inne obiekty historyczne wywołujące zadumę: zobaczymy kościół św. Anny – dawną molennę staroobrzędowców oraz pomnik ofiar Obławy Augustowskiej.
SEJNY
Zwiedzimy otwarte w 2022 roku Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów mieszczące się w dawnym klasztorze dominikańskim, będącym jedną z niewielu budowli w stylu renesansowym w naszym województwie. Zwiedzanie obejmie także Bazylikę Mniejszą pw. Narodzenia NMP z piękną barokową fasadą i wyjątkową figurą “Madonny szafkowej”. Przerwa na kawę w kafejce muzealnej. Krótki spacer po kresowym miasteczku – zobaczymy m.in. kompleks synagogalny, pomnik powstańców sejneńskich i… symboliczną stację kolejową.
Obiad
DANIŁOWCE
Okolice Gib słyną z wyrobu wyśmienitych sękaczy. Zajedziemy po drodze do jednej z małych rodzinnych wytwórni i zakupimy sękacza “na deser”. Osoby zainteresowane zakupem sękaczy do domu, mogą indywidualnie złożyć zamówienie i odebrać zamówione sękacze podczas wycieczki (sekacze.net).
MAĆKOWA RUDA
Następnym punktem programu będzie wizyta w galerii sztuki Andrzeja Strumiłły znajdującej się w jednym z pomieszczeń gospodarczych w sąsiedztwie pięknej drewnianej willi, w której artysta mieszkał z rodziną do śmierci.
BUDA RUSKA
Na zakończenie naszej wyprawy, po około trzykilometrowym spacerze przez dolinę Czarnej Hańczy, dotrzemy do niewielkiej lokalnej winnicy, w której zatrzymamy się na degustację wina i serów. Będzie możliwość zakupu lokalnych wyrobów.
Ok. 20:30 powrót do Białegostoku