Noc Kupały

13 lipca 2024

jednodniowa historia wieczorna uroczystość

Noc Kupały

W polu lipeńka, w polu zielona, Listeczki opuściła, Pod nią dziewczyna, pod nią jedyna, Parę wianuszków wiła. Ta pieśń ludowa śpiewana jest podczas Nocy Kupały – pradawnego słowiańskiego święta, które miało w zależności od regionu różne nazwy: kupalnocka, noc kupalna, palinocka, sobótka lub wianki. Noc Kupały czyli święto "Na Iwana, na Kupała" jest obchodzona w Dubiczach Cerkiewnych nad Zalewem Bachmaty w pierwszą sobotę po 12 lipca. W drodze na tę wyjątkową uroczystość zatrzymamy się w kilku ciekawych miejscach południowej części województwa. TRASA: MICHAŁOWO - SIEMIANÓWKA - MASIEWO - NAREWKA - DUBICZE CERKIEWNE

190 zł/os 180 zł/os. - członkowie PTTK Wpłat można dokonywać przelewem na nasze konto z dopiskiem „Noc Kupały”, gotówką/kartą w biurze RO PTTK w Białymstoku lub online.

1) Warto zabrać ze sobą kocyki. 2) Wyżywienie we własnym zakresie.

usługa przewodnicka, transport autokarem, bilet wstępu do Muzeum i Skansenu Pszczelarstwa, ubezpieczenie NNW.

poprzez formularz rezerwacji (po prawej stronie) lub e-mail/telefon do biura RO PTTK (570 15 15 45) przyjmujemy do 5 lipca 2024 r.

12:00 wyjazd z Białegostoku, z parkingu przy pomniku ks. Popiełuszki
MICHAŁOWO
Wizyta w Pracowni Filmu, Dźwięku i Fotografii “Niezbudka”.
SIEMIANÓWKA
Zobaczymy co słychać nad największym zalewem w naszym województwie. Chętni będą mogli zażyć słonecznych lub wodnych kąpieli
MASIEWO
Czeka nas tu ok. 7,5 km spacer czerwonym szlakiem „Wokół Uroczyska Głuszec”. Na trasie m.in. ostoja żubrów „Czoło” tuż pod słynnym „płotem” na granicy z Białorusią, stary cmentarz ewangelicki, skansen kolejki wąskotorowej.
NAREWKA
W miejscowości leżącej nad rzeką o tej samej nazwie odwiedzimy Muzeum i Skansen Pszczelarstwa posiadający bogatą kolekcję uli oraz przedmiotów o tematyce pszczelarskiej.
DUBICZE CERKIEWNE
Weźmiemy udział w imprezie Noc Kupały nad Zalewem Bachmaty. W programie znajdą się występy zespołów folklorystycznych, stragany oferujące wyroby rękodzieła ludowego oraz regionalne jadło i napitki. Kulminacyjnym momentem tej magicznej nocy będzie inscenizacja obrzędu puszczania wianków na wodę oraz pokaz sztucznych ogni.
Około 1:30 w nocy powrót do Białegostoku