pl en

tel.: 85 74 45 560 | tel.: /fax: 85 74 45 650
e-mail: ro.pttk.bialystok@gmail.com
NIP: 966-05-90-900
Kontakt:
Klub Przewodników Turystycznych

Aktualności

28.10.2017-10.03.2018

Zapraszamy na tegoroczną akcję jesienno-zimowych spacerów pod hasłem "Odkryj Białystok z przewodnikiem". Pierwszy spacer już 28 października 2017 r.! Każdorazowo będziemy w aktualnościach informować o miejscu spotkania z przewodnikiem.

25.02.2017

Gorąco zachęcamy wszystkich do świętowania razem z nami Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego. W tym roku zdecydowaliśmy się opowiedzieć Wam o naszej codziennej pracy :)

Serdecznie zapraszamy na dość nietypowy spacer pod tytułem "Białystok okiem przewodnika". Na "standardowej białostockiej trasie" czekać będą na Was przewodnicy, którzy zdradzą sekrety grup turystycznych odwiedzających stolicę Podlasia. Kto nas odwiedza? Czy Białystok się podoba? Gdzie najchętniej jadą turyści? Jakie pytania zadają przewodnikom? Jakie przygody nas spotkały podczas oprowadzania? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas naszych spacerów.

Czekamy na Was w sobotę 25 lutego o godzinach 11:00 lub 12:30 na parkingu przy pomniku ks. Popiełuszki (plac Jana Pawła II). Gorąco zachęcamy do spacerowania razem z nami! Obiecujemy, że nie będziemy za dużo mówić, choć okazja i temat sprzyjają długim przemowom ;)

Więcej na fanpage'u Klubu Przewodników Turystycznych PTTK w Białymstoku na Facebooku

 

18.02.2017

Klub Przewodników Turystycznych przy Regionalnym Oddziale PTTK w Białymstoku
oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
zapraszają na bezpłatny "spacer z Marszałkiem", który odbędzie się 18 lutego 2017 r.
Start o godz. 10:00 i godz. 11:00 z dworca PKP. Zbiórka przy lokomotywie.
Dla uczestników przewidziane są niespodzianki :-)
Więcej info na FB Klubu Przewodników Turystycznych PTTK w Białymstoku

20.01.2017

Klub Przewodników Turystycznych zaprasza na kolejny spacer w ramach akcji "Odkryj Białystok z przewodnikiem". Temat spaceru: "Zagadkowe białostockie murale". Będzie miał swój początek 4 lutego o godzinie 10.00. Zbiórka uczestników na przystanku  autobusowym przy ulicy Wiejskiej, nieopodal skrzyżowania z ulicą Pogodną. Zakończenie na alei Piłsudskiego. Czas trwania około 2,5 godziny. Spacer połączony będzie z grą miejską na orientację. Przewodnik - Iza Walentynowicz.
A tutaj znajdziecie plakat informujący o akcji "Odkryj Białystok z przewodnikiem".
 

14.01.2017

Klub Przewodników Turystycznych przy Regionalnym Oddziale PTTK w Białymstoku zaprasza na pierwszy w tym roku spacer w ramach akcji "Odkryj Białystok z Przewodnikiem". Tym razem odkrywamy Tajemnice lasu Pietrasze. Symboliczna opłata już na miejscu wynosi 2 zł od osoby :). Prosimy o ubiór odpowiedni do warunków pogodowych oraz terenowych (jak na grzyby). Trasa będzie wiodła przez las. Na zakończenie spaceru przewidziane jest ognisko. Prowiant każdy przynosi we własnym zakresie.

Spotkanie z przewodnikiem: 14 stycznia 2017, godz. 10:00, skrzyżowanie ze światłami ul. Kolbego/Wysockiego, przy Sieńko i Syn, za światłami w stronę Lasu Pietrasze.
Przewodnik: Adam Karabowicz


Serdecznie zapraszamy!

2.12.2016
W dniu 2 grudnia 2016 roku o godzinie 18.00 w siedzibie przy ulicy Sienkiewicza odbyło się Walne Zebranie Klubu Przewodników Turystycznych przy RO PTTK w Białymstoku. Podsumowano kadencję zarządu za lata 2015-2016 i wybrano nowy zarząd na kolejne dwa lata w składzie:
 
Izabela Szymańska - prezes,
Sylwia Bućko - wiceprezes,
Adam Tomasz Grabowski - wiceprezes,
Andrzej Tarasewicz - skarbnik,
Daniel Paczkowski - sekretarz.

Akademia Przewodnika 2016-2017

Zapraszamy przewodników turystycznych na spotkania i prelekcje w ramach doszkalania swojego warsztatu.

 

6.06.2016

Dnia 6 czerwca 2016 roku pożegnaliśmy na cmentarzu farnym w Białymstoku kol. Elwirę Duc – znaną i cenioną lekarkę i przewodniczkę turystyczną.

Kol. Elwira Duc urodziła się 24 lutego 1941 r. w Grodnie. Od najmłodszych lat pasjonowała się krajoznawstwem, historią sztuki, a szczególnie architekturą obiektów zabytkowych oraz historią naszego miasta i regionu. Uprawnienia przewodnickie uzyskała w wieku 17 lat (uczęszczała na drugi po wojnie kurs przewodników zorganizowany w Białymstoku w okresie 07.12.1957-09.02.1958). Poznała wówczas znanych przewodników starszego pokolenia, prof. J. Dańkowskiego i Z. Troczewskiego, którzy byli dla Niej wzorem w dalszej działalności.

Po maturze studiowała na Akademii Medycznej w Białymstoku, gdzie w 1965 r. otrzymała dyplom lekarza, w latach późniejszych uzyskała specjalizację w zakrsie pediatrii i medycyny rodzinnej. Była niezwykle aktywna, działała w różnych organizacjach i stowarzyszeniach, m.in. w Towarzystwie Przyjaciół Grodna i Wilna oraz w Stowarzyszeniu Lekarzy Katolickich.

Zawsze jednak szczególnie bliska była Jej działalność w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym. Aktywnie uczestniczyła w pracach Wojewódzkiej Komisji Przewodnickiej w Białymstoku, kilkakrotnie pełniła funkcję prezesa Koła Przewodników przy Białostockim Oddziale PTTK. Szczególną wagę przywiązywała do szkoleń wewnętrznych, organizowała spotkania z ciekawymi ludźmi oraz wycieczki krajoznawcze. Reprezentowała Koło na wielu ogólnopolskich uroczystościach przewodnickich. Bardzo zaangażowała się w przygotowanie obchodów jubileuszu 50-lecia przewodnictwa turystycznego PTTK w Białymstoku w roku 2005. Za swoją działalność była odznaczona m.in. Złotą Odznaką PTTK, Złotą Odznaką TWP, medalem im. Zygmunta Glogera i 50-lecia PTTK oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi PTTK.

Kol. Elwira Duc znajdowała czas na ciągłe doskonalenie swej wiedzy i umiejętności zawodowych i przewodnickich. Brała aktywny udział w kursach, szkoleniach, uczestniczyła w spotkaniach z ciekawymi ludźmi i wernisażach. Cechowała ją niezwykła pracowitość i dociekliwość, często korzystała z wydawnictw naukowych. Kochała swój zawód, była wrażliwa na cierpienie innych ludzi, których doskonale rozumiała.

Wszyscy, którzy znali kol. Elwirę Duc, zapamiętają Ją jako osobę skromną, życzliwą, odpowiedzialną, która wytrwale, z uporem realizowała swoje marzenia i plany.

15.02.2016

Zapraszamy na obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego 2016!

22.01.2015

Zapraszamy do zapoznania się z kalendarzem imprez Klubu Przewodników Turystycznych na rok 2015

16.12.2014

W dniu 15 grudnia 2014 r. odbyło się Walne Zebranie Klubu Przewodników Turystycznych, w którym uczestniczyło 25 osób. Głównym punktem zebrania było przeprowadzenie wyborów do władz KPT .


Wybrany został nowy zarząd Klubu Przewodników Turystycznych w składzie:

Izabela Szymańska - prezes zarządu

Sylwia Bućko - wiceprezes zarządu

Andrzej Tarasewicz - wiceprezes zarządu

Katarzyna Pierwienis-Laskowska - sekretarz zarządu

Anna Gierej - skarbnik zarządu

 

Na Walnym Zebraniu w dniu 15 grudnia 2014 r. świętowaliśmy także obchody 15-lecia istnienia Klubu.

 

Ustępujący zarząd Klubu

2012-2014

 

Nowy zarząd Klubu

2014-2016

 

 

Nieco historii

W dniu 22 kwietnia 1999 roku na zebraniu organizacyjnym 24 przewodników w większości absolwentów kursu na przewodnika terenowego z uprawnieniami na województwo białostockie zorganizowanego przez RO PTTK w latach 1997-98 powołało koło przewodnickie przy RO PTTK w Białymstoku. Wybrano tymczasowy zarząd. Początkowa działalność polegała głównie na porządkowaniu biblioteki Regionalnej Pracowni Krajoznawczej oraz na nieregularnych spotkaniach, na których omawiano sprawy związane z funkcjonowaniem RO PTTK, w szczególności z organizowanymi przez Oddział rajdami pieszymi. 

W dniu 31 marca 2000 roku odbyło się pierwsze zebranie sprawozdawcze, na którym wybrano dwóch delegatów na Zjazd Oddziału. 

W dniu 9 października odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Koła na którym wybrano na dwuletnią kadencję nowy Zarząd oraz zmieniono nazwę Koła na Klub Przewodników Turystycznych przy RO PTTK w Białymstoku.

W 2009 roku odbyły się uroczyste obchody z okazji 10-lecia Klubu Przewodników Turystycznych. 

Klub Przewodników Turystycznych był współorganizatorem dwóch ogólnopolskich imprez przewodnickich, za co został doceniony przez Zarząd Główny PTTK - oto dyplomy:

Dyplom XIV Ogólnopolski ZLot Przewodników PTTK "Dolina Biebrzy" 2010

Dyplom I Forum Przewodników Turystycznych 2011